Haber

BM ve İspanya, Libya’daki seçim sürecini desteklemek için anlaşma imzaladı

Birleşmiş Milletler (BM) ve İspanya’nın Libya’daki seçim süreci için teknik ve istişari bir temel sağlamak üzere bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

Libya Yüksek Seçim Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile İspanya’nın Trablus Büyükelçiliği, Libya’daki seçimlere teknik ve danışmanlık desteği sağlamaya karar verdi.

UNDP’nin Libya Temsilcisi Marc-Andre Franche ile İspanya’nın Trablus Büyükelçisi Javier Larache, varılan anlaşma kapsamında ülkede kesintiye uğrayan seçim sürecine destek amaçlı anlaşmaya imza attı.

İmza töreninde Libya Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayih de hazır bulundu.

Libya’da seçim çıkmazı

Birleşmiş Milletler önderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılması kararlaştırıldı ancak seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, görevdeki Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresinin 24 Aralık 2021’de dolacağı gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı bir oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçti. 1 Mart’ta Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Mutabakatı’nda belirlenen yol haritasından sapmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu ancak seçilmiş bir hükümete devredeceğini söyledi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu