Ekonomi

İki Fed üyesi faiz indirimi için erken olduğunu düşünüyor

Investing.com – Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ve Fed üyesi Michelle Bowman, faiz indirimlerinin erken olduğuna yönelik görüş bildirdi.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerin artmaya başladığını söyleyerek bu ortamın Fed’in daha gevşek para politikasına geçiş için baskı oluşturduğunu dile getirdi.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyuizleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradanulaşın.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan şu ifadeleri kullandı:

“Faiz oranlarını düşürmeyi düşünmek için çok erken olduğuna inanıyorum. Faiz oranlarını düşürmeden önce, hangi ekonomik yolda olduğumuza dair belirsizliğin daha fazla çözüldüğünü görmem gerekecek. Her zaman olduğu gibi FOMC, enflasyonun düşmeyi durdurması halinde uygun şekilde yanıt vermeye hazırlıklı olmalıdır.”

Logan, konuşmasının temeline enflasyonu alırken Fed’in %2’lik hedefine doğru geçen yıl daha hızlı ilerleme kaydedilirken 2024’ün ilk yarısında daha az ilerleme kaydedildiği üzerinde durdu.

Ana riskin enflasyonun yükselmesi olmadığını söyleyen Logan, para politikası yapıcılarının bu sonuca karşı her zaman tetikte olması gerektiğini dile getirdi. Asıl risk ise enflasyonun durması ve %2’lik hedefe geri dönme noktasında yolun öngörülen zamanda tamamlanamaması olarak görülüyor.

Bowman: “Henüz faiz indirim zamanı gelmedi”

Fed üyesi Michelle Bowman, Fed’in faizi düşürmeyi düşünme zamanının gelmediğini düşünürken enflasyonu düşürme konusundaki ilerlemenin durması halinde daha fazla artırımın masada olabileceğini kaydetti.

Enflasyondaki düşüş eğilimini kabul eden Bowman, düşüşün %2’lik hedefe doğru devam edeceğini düşünüyor, anca henüz Fed’in politika faizini düşürmenin uygun olduğu noktada olmadığını savunuyor. Bunu da hâlâ enflasyona yönelik bir dizi yukarı yönlü riskin görülmeye devam etmesine bağlıyor.

Michelle Bowman, işgücü piyasasının güçlenmeye devam etmesiyle birlikte enflasyonda daha fazla düşüş görmeye devam ettiğini söyledi. Sürecin bu şekilde devam etmesi halinde para politikasının aşırı kısıtlayıcı hale gelmesini önlemek için federal fon oranını kademeli olarak düşürmenin uygun olacağını dile getirdi.

Bununla birlikte Bowman, mevcut durumu değerlendirirken uygulanan kısıtlayıcı para politikasının enflasyonist baskıları azaltmak için uygun şekilde ayarlandığını savundu. Diğer yandan Fed’in daha şahin bir yaklaşımı benimsemesine de gerek olmadığını aktaran Bowman, enflasyonda yeniden yukarı yönlü bir eğilim görülmesi halinde faiz artırımının yeniden masaya gelebileceğini düşündüğünü söyledi.

ilichaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu