Haber

İsrail’in aşırı sağcı Bakanı Ben-Gvir, 2021’deki iç çatışma senaryosunun tekrarlanabileceğini söyledi

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, iki yıl önce Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda İsrail içindeki fanatik Yahudiler ile Filistinliler arasında linç ve saldırı girişimleri senaryosunun tekrarlanabileceğini söyledi.

İsrail gazetesi Yediot Ahranot’un haberine göre, aşırı sağcı güvenlik güçlerinden sorumlu Bakan Ben-Gvir, İsrail Polis Şefi Kobi Shabtai ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Ben-Gvir, İsrail’in 2021’de Gazze Şeridi’nde “Duvarların Muhafızları” adı altında başlattığı operasyonda yaşananlara benzer bir senaryonun tekrarlanabileceğini güvenlik makamlarından duyduğunu belirtti.

Bu durum karşısında İsrail polisinin güçlendirilmesi ve ulusal muhafız teşkilatının kurulması gerektiğini ifade eden Ben-Gvir, İsraillileri güvenlik güçlerine katılmak için “gönüllü” olmaya çağırdı.

Ülkede maaşların düşük olması nedeniyle istifa eden polis sayısının geçen yıl 1030’a çıktığını belirten Ben-Gvir, polise yüzde 20-40 maaş zammı sözü verdi.

Provokatif eylemleriyle tanınan Bakan Ben-Gvir, İsrail polisinin yoğun koruması altında 3 Ocak’ta Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Baskına Filistin yönetiminin yanı sıra Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke ve uluslararası kuruluştan tepki geldi.

2021’deki olaylar

İsrail’in Mayıs 2021’de Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki Filistinlileri tahliye girişimi ve İsrail polisinin Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya girerek Filistinlilere saldırması tüm bölgede gerilimi tırmandırmıştı.

İsrail’in Pir Cerrah Mahallesi’ndeki adımları ve Mescid-i Aksa’ya müdahalesi Batı Şeria ve Gazze’de yoğun tepkilerle karşılandı. Tüm bu gerilim sırasında İsrail polisinin Batı Şeria’daki gösterilere gerçek kurşunlarla müdahale etmesi sonucu 30’dan fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Hamas, İsrail’in adımlarına Gazze Şeridi’nden roketlerle karşılık verdi. İsrail ise 11 gün boyunca Gazze’de sivil yerleşim yerlerinin de bulunduğu bölgeleri bombaladı. İsrail saldırılarında 47’si çocuk 170’den fazla Filistinli hayatını kaybetti. İsrail’in saldırılarına karşılık olarak Hamas’ın Gazze’den attığı roketler nedeniyle İsrail’de 2’si çocuk 12 kişi öldü.

Bölgede yaşanan gerilim sırasında Filistin ve Yahudi nüfusun ortasında yaşadığı İsrail kentlerinde iç karışıklıklar çıkmış, fanatik Yahudiler ve Filistinliler arasında çeşitli saldırılar ve linç girişimleri yaşanmıştı.

haber-karpuzlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu