Haber

Kayseri Deprem Bölgesinde mi? Kayseri’de Deprem Riski Var mı?

Kayseri’de 4.9 ve 4.2 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Kayseri’de meydana gelen deprem vatandaşlarda tedirginlik yarattı. Kayseri’nin deprem bölgesi olup olmadığı araştırılmaya başlandı. MTA’nın canlı fay haritasına göre Kayseri’den geçen diri faylar bulunmaktadır. Peki Kayseri’nin deprem riski nedir? Kayseri hangi derecede sarsıntı içinde? Kayseri fayları nerelerden geçer?

Detaylar burada…

Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre Kayseri’de 4.9 ve 4.2 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından ülkemizdeki deprem bölgeleri merak edildi. Deprem risk haritaları araştırılmaya başlandı. Sarsıntı bölgesinde çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. Ayrıca ülkemizin farklı bölgelerinde farklı büyüklüklerde depremler yaşanmıştır.

Peki Kayseri deprem bölgesi mi?

Türkiye beyin sarsıntısı risk haritasına göre Kayseri 3. derece riskli illerin ortasında yer alıyor. Haritaya göre toplamda 5 farklı seviyede riskli bölge bulunuyor. Kayseri ve ilçeleri 3. derece riskli bölgelerin ortasında gösteriliyor.

Kayseri ili ve çevresinden geçen hareketli fay sınırlarının olduğu da bilinmektedir. Canlı fay haritası geçtiğimiz günlerde MTA Genel Müdürlüğü’ne güncellendi. Bu fay haritasına göre ‘Erkilet Fay Zonu’ ve ‘Erciyes Fayı’ Kayseri’nin merkezinden geçmektedir.

Haritayı detaylı incelemek için;

MTA Diri Fay Haritası – Kayseri

Kayseri ‘de beyin sarsıntısı riski var mı?

Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre ilk olarak Kayseri’de 4.9 ve 4.2’lik sarsıntılar meydana geldi. Deprem vatandaşlar arasında endişe yarattı. Sarsıntı bilgileri araştırılırken Kayseri’de deprem riski olup olmadığı da merak edildi.

Aktif fay haritasına göre Kayseri’nin kuzeybatı ve güneydoğusundan geçen iki farklı fay bulunmaktadır. Bu faylar Kayseri’yi üçüncü derece riskli iller kategorisine sokmaktadır. Fay hatlarının geçtiği bölgeler incelendiğinde en riskli ilçeler Talas ve Yeşilhisar olarak görülüyor.

Üçüncü derece riskli iller hangileri?

Türkiye deprem risk haritasına göre 3. derece riskli iller şöyle:

Kayseri, Nevşehir, Konya, Mersin, Ankara, Çorum, Yozgat, Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş , Sivas, Gümüşhane, Bayburt illeri ise 3. derece riskli iller arasında orta sıralarda yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu