Ekonomi

EBRD’nin 2022’de en çok yatırım yaptığı ülke Türkiye oldu

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 2022’de Türkiye’ye 1,63 milyar euro ödedi.

Bankanın Türkiye’deki toplam yatırımı 2022 yılında yaptığı yatırımlarla 17 milyar avroya ulaştı ve bu yatırımların yüzde 85’i özel sektör tarafından yapıldı.

Üç yıl üst üste en yüksek yıllık yatırıma sahip ülke

Türkiye, EBRD’nin faaliyet gösterdiği ekonomiler arasında üst üste üçüncü kez en fazla yıllık yatırım yaptığı ülke oldu.

EBRD’nin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki toplam yatırımı 2022’de ilk kez 13 milyar avronun üzerine çıktı.

Yatırımların birçok yeşil dönüşümü

EBRD’nin Türkiye’deki yıllık yatırımlarının yarısından fazlası yeşil dönüşümü ve düşük karbon ekonomisine geçişi desteklemek için finanse edildi.

Bu kapsamda, Yeşil Ekonomi Finansman Programı (GEFF) kapsamında enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve şebeke direncini artıracak projelere 500 milyon Avro finansman sağlandı.

elektrikli araç üretimi

Banka, Türkiye’nin ticari elektrikli araç üretiminde Avrupa’nın üretim merkezi haline gelmesine destek olmak amacıyla Ford Otosan’a 200 milyon Euro kaynak aktarırken, sürdürülebilir ulaşım çözümlerine katkı sağlayan rüzgar enerjisi yatırımları ve metro hattı projeleri de geçtiğimiz yıl yapılan yatırımlar arasında yer aldı.

Kadınların yürüttüğü projeler

EBRD ise kadınların liderliğini üstlendiği projelere aktarılmak üzere İş Bankası’na 127 milyon Euro, Akbank’a 50 milyon Euro kaynak sağladı.

akkus-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu