Haber

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te İsrail güçleri ile Filistinliler arasında çatışma çıktı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te İsrail güçleri ile evlerinin yıkılmasına karşı çıkan Filistinli gençler arasında arbede çıktı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre İsrail güçleri, Doğu Kudüs’ün Cebel el-Mukebber mahallesinde Filistinli gençlere göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Çöp konteynırları ve lastikleri yakarak mahallenin sokaklarını kapatan Filistinli gençler, İsrail güçlerinin müdahalesine taş atarak karşılık verdi.

Mahalle esnafı, İsrail’in Filistinlilere ait konutları “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkıp kapatma politikasını protesto etmek için bir günlük greve gitti.

29 Ocak’ta İsrail güçleri, ruhsatsız olduğu iddiasıyla Cebel el-Mukebber mahallesindeki bir Filistinlinin evini yıktı.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de Doğu Kudüs’teki 14 Filistinlinin evinin ruhsatsız olduğunu iddia ederek yıkılması emrini verdiğini açıkladı.

Ben-Gvir’in kararının Cenin ve Doğu Kudüs’te artan gerilimin ardından gelmesi dikkat çekti.

İsrail, 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilerin mesken ve yapılarını “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkarken, Filistinlilerin ruhsat alma çabaları İsrail makamlarının engelleyici uygulamaları nedeniyle çoğu zaman başarısız oluyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu