Haber

BAKAN KURUMSAL MECLİSİMİZLE BİRLİKTE KAPSAMLI BİR İKLİM KANUNU YAPIYORUZ

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘Sürdürülebilirlik Liderleri Ödül Töreni’nde konuştu. Bakan Kurum, Yüzyıl Türkiye’sinde sürdürülebilirliği kesintisiz hale getireceğiz. Türkiye Yüzyılı’nın yatırım planlarında sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan her projeye, her kişiye, her akademik çalışmaya öncelik vereceğiz. Bu içerikte; Meclisimizle birlikte kapsamlı bir İklim Yasası yapıyoruz. İnşa ettiğimiz her evi iklime duyarlı, enerji verimli ve %100 Sıfır Atık hassasiyetiyle inşa ediyoruz.

Turkuvaz Medya Grubu’nun ekonomi dergisi Inbusiness tarafından düzenlenen ‘Sürdürülebilir Yüzyıl Tepesi ve Ödül Töreni’ bugün gerçekleşti. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve ekonomi dergisi okurları katıldı.

İKLİM KRİZİ NOKTASINDA İNSAN HEM ZAFER HEM MÜKEMMELDİR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, küresel kirliliğin yüzde 75’inden benim şehirlerimin sorumlu olduğunu ve bugün dünyada yaklaşık 8 milyar insanın yaşadığını belirtti. Yaşlılardan daha fazla imkana ve teknolojiye sahibiz. Ancak daha az oksijen alıyor ve çeşitli doğa, çevre ve iklim krizleriyle mücadele ediyoruz. Yaşadığımız felaketler bunu açıkça gösteriyor. Sürdürülebilirlik kavramı işte bu kritik noktada devreye giriyor. Bu olumlu kavramın en büyük dezavantajı elbette küresel iklim değişikliğidir. Jeopolitik istikrarsızlıklar, siber güvenlik riskleri, güç ve bulaşıcı hastalık; doğal kaynakların ve biyolojik çeşitliliğin kaybı, sistematik olmayan göç, su kıtlığı, finansal ve makroekonomik bozulmalar dünyayı bekliyor. Dünyanın kutuplarında buzullar hızla eriyor. Ülke büyüklüğünde orman yangınları çıkıyor. Bulaşıcı hastalıklar insanlık için en büyük tehdit olmaya devam ediyor. Bu çabayı sadece çevre sorunuyla değil, ekonomik kalkınma sorunuyla da yapmak zorundayız. Bunu net olarak anlamalıyız. İklim krizi noktasında insanların hem mağdur hem de fail olduğunu, mağdur ve kusurlu olduğunu bilmeliyiz. Ellerini yıkarken nehre doğru eğilen, nehrin suyunun bile dışarı akmamasına ve boşa gitmemesine dikkat eden insanoğlu, bu durumun nasıl bir tüketim ve israf canavarına dönüştüğünü sorgulamalıdır” dedi.

YAPTIĞIMIZ PROJELER İLE YAPILACAK ÇOK ÇOK İŞİMİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Bakan Kurum Bakın bundan 20-30 yıl önce ‘geri dönüşüm fikri yerleşsin’ temennisinde bulunuyorduk. Bugün baktığımızda yağışsız mevsimlerin kurak geçtiğini söylüyoruz. Bunun kendi elimizde olduğunun da bilincinde olmalıyız. Bugün dünyanın gıpta ile baktığı ve ödüllendirmeye doyamadığı insanlık tarihinin en büyük çevre seferberliklerinden biri olan Sıfır Atık’ı değerli Emine Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde tüm insanlığın beğenisine sunuyoruz. Bu anlamda tüm dünya ülkeleri tarafından kabul gördü, 30 Mart BM tarafından sıfır atık günü ilan edildi ve bu projeye başladığımızda geri dönüşüm oranımızı yüzde 13’ten yüzde 27’ye çıkardık. İnşallah bu yıl mevduat başvuru sistemini hayata geçireceğiz. Yaptığımız projelerle de yapacak çok işimiz olduğunu düşünüyoruz. İnşallah tüm tecrübelerimizin daha güçlü bir şekilde eyleme dönüşeceği güçlü bir dönemde hep birlikte adım atıyoruz” dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI GELİŞTİRMEK İÇİN ATIL HAZİNE ARSAMIZI YATIRIMCILARIMIZIN AÇISINA AÇTIK

Cumhurbaşkanı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ekim ayında yaptığı açıklamada, Türk Yüzyılının temel parametrelerinin başında sürdürülebilirliğin geldiğini belirtmişti. Yüzyıl Türkiye’sinde sürdürülebilirliği kesintisiz hale getireceğiz. Yüzyıl Türkiye’nin yatırım planlarında sosyal, ekonomik ve çevresel konularda değerli etki yaratan her projeye, her kişiye, her akademik çalışmaya öncelik vereceğiz. Bu içerikte; Meclisimizle birlikte kapsamlı bir İklim Yasası yapıyoruz. İnşa ettiğimiz her evi iklime duyarlı, enerji verimli ve yüzde 100 Sıfır Atık hassasiyetiyle inşa edeceğiz. Tarımsal üretime uygun olmayan atıl hazine arazilerimizin tahsisi ve bu çerçevede 300 milyon metrekarelik arazimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürülmesi amacıyla bakanlığımıza ve yatırımcılarımıza tahsis edilmesinin önünü açtık. burada. Bu 300 milyon metrekarelik arazide üretilecek saf ve yeşil enerjinin ülkemize, milletimize, ortak meskenimize, dünyaya hayırlı olmasını diliyorum.

catalzeytin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu