Teknoloji

Bir Yıldızı Yutarken Bir Kara Delik Tespit Edildi

Çoğumuzun bildiği gibi, karadelikler o kadar “ağır” yapılardır ki, ışık bile çekim kuvvetinden kaçamaz. Bu nedenle uzayın bu ‘hayaletleri’ diyebileceğimiz kara delikleri ancak etraflarındaki nesneler üzerindeki etkilerini gözlemleyerek tespit edebiliyoruz. Geçen gün NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nu American Astronomical Society ile düzenlediği bir konferansta duyurdu. bir kara deliğin etrafındaki bir yıldızı ‘yutmak’tespit edildiğini duyurdu.

Paylaşılan bilgilere ve temsili görüntülere göre kara deliğin yörüngesine giren yıldız, kara deliğin yerçekimi kuvvetiyle parçalanmaya başladı. Arkasında kuyruk bulunan yıldız, parçalanma derecesi arttıkça büyüyor. tamamen kaybolduve yerini kara deliğin etrafında dönen sıcak bir kozmik bulutsu aldı.

Kara deliğin yıldızı ikiye ayırdığı olayın aşamaları ise şöyle oldu:

  • Yıldız kara deliğe çok yaklaşıyor.
  • Yıldızın dış atmosferindeki gazlar, karadeliğin yerçekimi tarafından çekilerek bir kuyruk oluşturur.
  • Yıldız, yerçekimi kuvveti tarafından tamamen parçalanmıştır.
  • Yıldızdan geriye kalan bulutsu, kara deliğin etrafında bir halka bulutsusu oluşturur. Zamanla, bu nebula tamamen kara deliğin içine batar ve uzaya muazzam miktarda ışık ve radyasyon yayar.

Söz konusu olay yaklaşık 300 milyon ışıkyılı uzaklıkta gerçekleşti. Doğal olarak Hubble’ın elde ettiği veriler, Hollywood yapımlarındaki kara delik-yıldız çarpışmaları gibi pek gözlemlenmedi.

NASA, Goddard YouTube kanalında keşifle ilgili bir görsel paylaştı ancak keşif, insan gözünün göremediği ultraviyole ışık incelenerek yapıldığı için görseldeki olay canlandırılmıştı. temsili görsellerbulunur.

Kara deliğin yıldızı yuttuğu keşfine ilişkin NASA tarafından paylaşılan video

AT2022dsb olarak kaydedilen bu olay, ilk olarak 1 Mart 2022 yılında Tüm Uzay Otomatik Süpernova Araştırması (ASAS SN) içinde Dünya’da bulunan bir teleskop ağı tarafından tespit edildi. Olayı tespit ettikten sonra Hubble, odağını bu yöne kaydırdı ve daha fazla detayın elde edilmesini sağladı. Yani teknik olarak olay yeni keşfedilmiş değil, 1 yıl boyunca toplanan bilgiler analiz edildikten sonra detayları paylaşıldı.

Peki bu keşif ne yapacak?

Astronomical Society’den Peter Maksym, yıldız yiyen karadelikleri gözlemlemenin olağan şartlar altında çok zor olduğunu ancak yeni keşfin bu noktadaki farkının, bir yıldır bilgi toplamaya devam etmesi olduğunu söylüyor. Maksym, konuşma olayı bilinen ve bilinmeyenin kesiştiği nokta açıkladığı gibi Söz konusu olayla ilgili verilerin toplanmaya devam ettiği de belirtilmelidir.

gurunhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu